FUTURE STARS OF ESTONIAN ART COMPETITION 2016

Kolmas koht: Liisa Jugapuu

2016. a. kevadel toimus NOARi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös esmakordselt konkurss Eesti kunsti tulevikutähtede tutvustamiseks laiemale auditooriumile ning veebihääletus publiku lemmikute valimiseks. Konkurss viidi läbi koostöös Tallinn Music Week´i kunsti- ja maitsete programmiga.

“Info kättesaadavus. Info omastamine. Oluline ja mitteoluline, mis jääb sellest infomürast sõelale ja kuidas see omastajani jõuab, kuidas ta selle vastu võtab ning seda enda ja teiste jaoks tõlgendab. Oluline on see kas tükkidest moodustub tervik ja küsimus on kas iga tükk võib tervik olla.”

___________________________________________________________________________

Third place: Liisa Jugapuu

A competition introducing the works of the talented young artists from the Estonian Academy of Arts (EAA) was organised by NOAR and EAA in cooperation with Tallinn Music Week Arts and Tastes program in spring, 2016.

“Accessibility of information. Acquisition of information. Important and non-important that is filtered out from the noise, how this reaches the recipients and how they receive and interprets the information for themselves and others. What matters is whether the pieces form a whole or can every single piece be a whole in itself”

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s