ALMOST HONEST

 

Liisa Jugapuu:

„Ma olen alasti. Aga ma ei näita. Sa näed, kui ei vaata. Sest kui vaatad, olen juba muutunud. Ma olen sinuga aus. Peaaegu. Sest sa vaatad.

Minu maalid algavad kujundiga, mis koondab hetkeks kogunenud tunded ja kogemused ebapüsivasse ja vastuolulisse vormi. Ma lasen sellel kujundil moonduda läbi erinevate tundekihtide ja ümbertunnetamise. Ma püüan jääda ausaks nii enda kui ka oma kogemuste suhtes. Jätan alati kujundid lahtiseks, et need ei tarduks – ei muutuks ebaausaks. Sellised vormid õrritavad äratundmisrõõmu, kuid tekitavad ka kahtlusi ja ebakindlust – hoiavad ärkvel. Iha selge kujundi järgi jääb rahuldamata. Ma kasvatan kihte mis võistlevad omavahel, see mis peale jääb on aus. Peaaegu aus.“

Tänud: Vano Allsalu, Mark Kuslapuu, perekond Jugapuu.

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

__________________________________________________

Liisa Jugapuu:

“I am naked. But I am not showing. You can see but you don’t watch. Because if you watch, I will be already changed. I am being honest with you. Almost. Because you are watching.

My paintings begin with the image that fconcentrates accumulated momentary emotions and experience into an unstable and contoversial form. I allow this image to transform through various layers of emotions and repetitive cognition. While doing this, I try to remain honest both toward myself and my experience. I always leave my images open in order not to freeze them, this way protecting them from becoming dishonest. Such forms create smile of recognition as well as doubts and insecurity — they keep you awake. Desire for a clear image will be dissatisfied. I raise layers that compete with each other — the one that prevails is the honest one. Almost honest.”

Thanks to: Vano Allsalu, Mark Kuslapuu, the Jugapuu family.

Exhibition is supported by the Cultural Endowment of Estonia.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s